Contact Form 7 Image Captcha 1.1 - en to ja translation catalogue (61 entries)

en: Settings
ja: 設定

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
ja: %1$s の新しいバージョンが利用できます。 %2$s バージョン %3$s の詳細 %4$s を表示します。

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
ja: %1$s の新しいバージョンが利用できます。 %2$sバージョン %3$s の詳細を表示 %4$s または %5$s　今すぐ更新　%6$s。

en: You do not have permission to install plugin updates
ja: プラグインの更新をインストールする権限がありません

en: Error
ja: エラー

en: heart
ja: ハート

en: house
ja: 家

en: star
ja: 星

en: car
ja: 車

en: cup
ja: カップ

en: flag
ja: 旗

en: key
ja: カギ

en: truck
ja: トラック

en: tree
ja: 木

en: plane
ja: 飛行機

en: Screen Reader Instructions: Please prove you are human by selecting the correct sound from the radio buttons below, press enter or spacebar now to hear that sound, then continue to the radio buttons below.
ja: スクリーン リーダーの指示: 下のアイコンから正しいものを選択して、あなたが人間であることを証明してください。Enter キーまたはスペース バーを押してその音声を聞いてから、下のアイコンを選択してください。

en: Press P to play the sound of this radio button.
ja: P キーを押すと、ボタンの音を再生します。

en: Please prove you are human by selecting the %s.
ja: %s を選択して、あなたが人間であることを証明してください。

en: An error occurred, please try again.
ja: エラーが発生しました。もう一度やり直してください。

en: Your license key expired on %s.
ja: ライセンスキーは %s に期限切れになりました。

en: Your license key has been disabled.
ja: ライセンスキーが無効になっています。

en: Invalid license.
ja: 無効なライセンスです。

en: Your license is not active for this URL.
ja: この URL ではライセンスが有効ではありません。

en: This appears to be an invalid license key for %s.
ja: %s は無効なライセンスキーのようです。

en: Your license key has reached its activation limit.
ja: ライセンスキーが有効化できる上限に達しました。

en: License Activated.
ja: ライセンスが有効になりました。

en: License Deactivated.
ja: ライセンスが無効になりました。

en: <strong>Error</strong>:
ja: <strong>エラー</strong>:

en: Please select the correct icon.
ja: 正しいアイコンを選択してください。

en: Please select an icon.
ja: アイコンを選択してください。

en: Something went wrong, please go back and try again.
ja: 問題が発生しました。戻ってやり直してください。

en: Image Captcha
ja: イメージキャプチャ

en: Insert Tag
ja: タグの挿入

en: Something went wrong, please try again.
ja: 何かが間違っていました。もう一度やり直してください。

en: Gravity Forms Image Captcha
ja: Gravity Forms のイメージキャプチャ

en: Something went wrong, please reload the page.
ja: 問題が発生しました。ページを再読み込みしてください。

en: <h3>Image CAPTCHA Settings</h3>
ja: <h3>イメージキャプチャ設定</h3>

en: <h3>Login Page Settings</h3>
ja: <h3>ログインページの設定</h3>

en: <h3>Register Plugin License</h3>
ja: <h3>プラグインのライセンス登録</h3>

en: <h3>Documentation</h3>
ja: <h3>ドキュメント</h3>

en: Check out our
ja: プラグインの確認

en: YouTube channel
ja: YouTube チャンネル

en:  for video resources.
ja:  動画の資料

en: Registering your plugin is a two click process, after you add your license to the field below,<br> click Save License, then click the Activate License button which will appear once the license has been saved.
ja: プラグインの登録は 2 回クリックするだけです。下記フィールドにライセンスを入力した後、<br>｢ライセンスを保存｣ボタンをクリックし、ライセンスが保存後に表示される｢ライセンスの有効化｣ボタンをクリックします。

en: License Key
ja: ライセンスキー

en: Enter your license key
ja: ライセンスキーを入力してください

en: Deactivate License
ja: ライセンスの無効化

en: Activate License
ja: ライセンスの有効化

en: License Status:
ja: ライセンスの状態:

en: Active
ja: 有効

en: Not Active
ja: 無効

en: <p><b>Note:</b> License activation is only used for receiving plugin updates,<br> you do not lose plugin functionality if the license is not activated.</p>
ja: <p><b>注:</b> ライセンスの有効化は、プラグインの更新を受信するためにのみ使用されます。<br> ライセンスが有効化されていない場合でも、プラグインの機能は失われません。</p>

en: Save License
ja: ライセンスを保存

en: Star
ja: 星

en: Flag
ja: 旗

en: Tree
ja: 木

en: .
ja: 。

en: <strong>Error</strong>: Please select the correct icon.
ja: <strong>エラー</strong>: 正しいアイコンを選択してください。

en: <strong>Error</strong>: Something went wrong, please reload the page.
ja: <strong>Hata</strong>: 問題が発生しました。ページを再読み込みしてください。

en: Go Pro
ja: Pro バージョンへ

en: Please prove you are human by selecting the
ja: 次のアイコンを選択して、あなたが人間であることを証明してください。
